21 czerwca 2019

Zmieniacz dzień – noc

20 minut Poziom trudności: 2/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Lubicie bawić się w magików? Co powiecie na urządzenie, które pomoże Wam zamienić dzień w noc, a chwilę później znowu przywołać słońce? Jeśli ten pomysł do Was przemawia, zapraszam do zabawy!

Czego potrzebujemy?

Etap 1

Na kartce z bloku rysujemy dwa duże koła (można też narysować każde koło na jednej kartce, jeśli ktoś ma ochotę poszaleć z wielkością). Jedno powinno być minimalnie większe od drugiego. Oba koła wycinamy.

Etap 2

Na każdym z kół rysujemy prostą linię, przechodzącą przez środek. Środek można znaleźć po małej dziurce po wbiciu cyrkla. Na większej kartce na tej linii rysujemy słońce i księżyc.

Mniejsze kółko układamy tak, by średnica była poziomo. Teraz szkicujemy wakacyjny krajobraz, który powinien zająć trochę ponad połowę – czyli musi wystawać około centymetra nad narysowaną linię.

Etap 3

Malujemy! Zaczynamy od większego kółka z krajobrazem. Zapełniamy kolorem szkic, ale nie musimy się przejmować tym, co wyżej. Jak tylko farba wyschnie, wytniemy niepotrzebne części.

Teraz drugie kółko. Słońce i księżyc malujemy na żółto. I teraz najtrudniejsza chyba: musimy zrobić resztę kółka w taki sposób, by dzień płynnie przechodził w noc i na odwrót. Najłatwiej zacząć od okolic słońca, malując je na intensywny niebieski. Taki, jaki ma niebo w lecie. Następnie rozjaśniamy kolor, dodajemy trochę różu lub fioletu i powoli wprowadzamy rozwodnioną mocno czerń. Im bliżej księżyca, tym bardziej czarne powinno być niebo. Pewnie zauważyliście, że na moim obrazku są chmury: podwyższają poziom trudności, więc jeśli nie macie ochoty – nie róbcie ich.

Etap 4

Trzeba się upewnić, że obrazek z krajobrazem już wysechł. Jeśli tak, wycinamy wszystko to, co nie należy do obrazka. Niebo, dalsze plany itp.

Etap 5

Znajdujemy środek kółka (jest tam dziurka po cyrklu) i przebijamy go pinezką. Później bierzemy większe koło i również przebijamy pinezkę przez jego środek, łącząc obie kartki. Ostry koniec zabezpieczamy kulką z plasteliny lub tym, co mamy pod ręką. 

I gotowe! Możemy już wybrać dowolną porę.

Propozycję zabawy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon