Dinozaury 3D

30-45 minut
two

Kto nie lubi dinozaurów?! Chyba każdego fascynują. Dawno wymarłe, wielkie stwory, które rządziły światem przed pojawieniem się człowieka. Nie znam nikogo, kto jako dziecko nie miałby kolekcji figurek i albumów z rysunkami i opisami odkryć archeologicznych. Może więc pora, by zrobić własne dinozaury?

Potrzebujemy:

  • paru arkuszy z bloku technicznego, albo cienkiej tektury
  • flamastrów lub ołówka
  • nożyczek
  • kredek świecowych lub czegoś innego do kolorowania

 

Jak zabrać się do dzieła?

Etap I: Rysujemy dinozaury na papierze flamastrem lub ołówkiem. Tułów tak, jakbyśmy patrzyli z boku, nogi – po dwie – widziane z przodu. Inne części, takie jak skrzydła lub kołnierz w taki sposób, by była widoczna jak największa ich część. Przerywanymi liniami rysujemy miejsca, gdzie natniemy kartki by połączyć ze sobą elementy. Tak jak na zdjęciach. Jeśli pierwszy raz robisz coś podobnego, na początek wykorzystaj jeden z moich wzorów.

Etap II: Wycinamy dinozaury. Tam, gdzie jest przerywana linia nacinamy papier. Możemy upewnić się, czy głębokość nacięcia jest dobra, składając dinozaura na próbę. Jak to zrobić, opiszę w etapie IV. Jeśli nie daje się wsunąć do końca, najpewniej trzeba powiększyć nacięcie.

Etap III: Kolorujemy dinozaury. Można naśladować kolory z rysunków lub figurek, albo dać się ponieść wyobraźni ☺

Etap IV: Składamy dinozaury. W miejscach złożenia nasuwamy na siebie elementy w taki sposób, by nacięcie z jednej części nachodziło na nieprzeciętą kartkę drugiego elementu i na odwrót – nacięcie drugiego elementu niech nachodzi na całą część pierwszego. Zaczynamy od drobniejszych części, ponieważ wymagają większej dokładności i łatwiej przez przypadek zgnieść skrzydła przy zakładaniu nóg pterodaktyla, niż w odwrotnie.


Jeśli jak ja macie latające dinozaury, można powiesić je na nitce. Gotowe!

 

Agata