List w butelce

30-45 minut
two

Czasem, chodząc po plaży, rozglądam się za listem w butelce, który morskie prądy mogą przynieść przez morza i oceany. Nie oszukujmy się, każdy chyba choć raz marzył o takim znalezisku. Taki list od rozbitka z bezludnej wyspy, zawierający piracką mapą skarbów, albo wyjawiający jakąś tajemnicę to wstęp to wspaniałej przygody. Niestety, nie każdy mieszka nad morzem, więc może pomóc szczęściu i zrobić własną butelkę? Może być rekwizytem do zabawy, albo sposobem, żeby powiedzieć komuś coś miłego? 

Potrzebujemy:

  • farb witrażowych Glass Deco
  • folii do farb witrażowych lub przeźroczystej koszulki na dokumenty
  • flamastrów
  • nożyczek
  • kartek papieru
  • taśmy klejącej
  • kubka czarnej herbaty lub farby i pędzel

Jak zabrać się do dzieła?

Etap I: Malujemy na folii na dokumenty kontury butelki. Do farb są dołączone folie, ale lepiej zostawić je do malowania wzorów, dołączonych w zestawie.

Odkładamy malunek na bok do wyschnięcia, a tymczasem przechodzimy do kolejnego etapu.

Etap II: Przygotowujemy kartki na listy. Oczywiście, papier z butelki nie może wyglądać czysto i biało, więc trzeba mu trochę pomóc. Można oberwać krawędzie, żeby były nierówne. Przyda się też herbata albo żółta i brązowa farba. Możecie mi wierzyć, że papier zmoczony w herbacie wygląda dokładnie tak, jak ten z naprawdę starych książek. A do tego kartki marszczą się pod wpływem wilgoci… przecież list, który przepłynął ocean musiał zwilgotnieć.

Mokre kartki odkładamy i wracamy do naszej butelki.

Etap III: Jeśli kontury butelki są już suche, możemy przejść do kolorowania. Kolorowe farby z zestawu są trochę bardziej płynne niż czarna konturówka, więc świetnie nadają się do wypełniania, a mniej do precyzyjnego malowania. Jednak przy zachowaniu odrobiny uwagi i to powinno się udać.

Jeśli Twój list zaadresowany jest do kogoś specjalnego, nie zapomnij napisać właściwego imienia!

Etap IV: Na przyszykowanych kartkach piszemy lub rysujemy nasz list lub mapę 🙂

Etap V: Kiedy butelka wyschnie, ucinamy nadmiar folii około centymetra od konturu i sklejamy dwie warstwy koszulki taśmą samoprzylepną. Teraz butelka jest gotowa! Wystarczy włożyć list do środka i podrzucić ją właściwej osobie!

A co najlepsze, nie trzeba jej zbijać, by otworzyć list i można wykorzystywać ją wiele razy! Jeśli każdy zrobi swoją butelkę i zawiesicie je w jednym miejscu, będziecie mogli podrzucać sobie tajemnicze liściki z sekretami, albo po prostu czymś, co chcielibyście powiedzieć drugiej osobie.

 

Agata