31 maja 2019

Magiczne oko

30 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Oczy podobno są zwierciadłem duszy. Są fascynujące i nie ma dwóch takich samych par. Z pewnością są też jednym z ulubionych tematów, jakie realizuje się na marginesach szkolnych zeszytów. Może więc pora na magiczne oko orgiami?

Czego potrzebujemy?

Etap 1

Z kartki papieru o formacie A4 robimy kwadrat. Możemy użyć też większej lub mniejszej kartki, ale ten rozmiar jest najłatwiejszy do składania. Następnie składamy kwadrat na pół po przekątnych tak, by powstały zgięcia widoczne na zdjęciu, po czym rozkładamy na płasko.

Dwa przeciwległe boki składamy do środka, a następnie zaginamy powstałą krawędź jeszcze raz do środka. Później rozkładamy z powrotem kartkę. Tym razem zginamy rogi po linii najbliższego im zgięcia do środka kartki i jeszcze raz zaginamy do środka po linii zgięcia, do której dochodził róg.

Etap 2

Przerywamy na chwilę składanie orgiami. Po środku tak złożonej kartki rysujemy cyrklem kółko. Na tyle duże, by wypełniało prawie całą przestrzeń między zgiętymi częściami. To będzie najważniejsza część oka: źrenica i tęczówka. Rysujemy je flamastrami lub kredkami i kolorujemy. Pamiętajmy, tęczówka nie jest jednolitego koloru: każdy człowiek ma na niej dużo plamek i różnych odcieni, a w całym oku odbijają się refleksy światła.  

Etap 3

Kiedy narysowaliśmy już, co było do narysowania, można dodać oku trochę blasku. W tym celu nakładamy w kilku punktach tęczówki klej i posypujemy go brokatem. Nadmiar można od razu strząsnąć. Możemy użyć kilku kolorów brokatu, ale powyższy proces można stosować tylko z jednym naraz. Czyli najpierw robimy zielone plamki, a kiedy one są gotowe, dopiero nakładamy klej dla czerwonych. 

Etap 4

Kończymy składanie oka. Ale nim to zrobimy trzeba upewnić się, że klej wysechł. Jeśli tak, można bezpiecznie działać dalej.

Zewnętrzne krawędzie ponownie zaginamy do środka i całość przekładamy spodem do góry. Teraz zaginamy do środka rogi po lewej i prawej stronie. 

I znów zaginamy do środka rogi powstałego prostokąta. Linie zgięcia dla ułatwienia można narysować ołówkiem i powinny łączyć środki sąsiadujących boków. Złożona całość będzie wyglądać tak, jak na poniższym zdjęciu.

Etap 5

Ponownie przekładamy wszystko na drugą stronę. Oko jest już prawie gotowe, pozostało tylko pokolorować powieki i narysować rzęsy. I jak efekt?

Zobacz również inne propozycje zabaw origami TUTAJ

Propozycję zabawy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon