Skrzat z pompona

30 minut
three

Ostatnio sezon świąteczny ma jeszcze jednego bohatera, poza Świętym Mikołajem w każdym razie. Gdzie się nie obejrzeć: skrzaty. Nie da się ukryć, że są całkiem urocze. Dlatego dziś pokażę, jak zrobić własnego skrzata. I to wyjątkowego – do zawieszenia np. na choince!

Czego potrzebujemy?

  • białej włóczki
  • bloku technicznego
  • kolorowego papieru
  • kleju uniwersalnego
  • nożyczek
  • cyrkla
  • sypkich brokatów
  • białych koralików (można zamiast nich użyć CiastoPlasto)

Jak zabrać się do dzieła?

Etap 1

Na kartce z bloku technicznego rysujemy pierścień. Zewnętrzne kółko będzie wyznaczało wielkość pompona. Mniejsze powinno mieć średnicę 2-2,5 centymetra. Pierścień wycinamy.

Etap 2

Włóczkę okręcamy dookoła pierścienia. Dla ułatwienia możemy odcinać od niej krótsze (na przykład półmetrowe) kawałki i z nimi pracować. Nawijamy tak długo, aż nie będzie się dało przewlec przez środek kolejnych nitek. Teraz bierzemy nożyczki i przecinamy włóczkę na wysokości zewnętrznego kółka. 

Nim wyjmiemy papierowy środek bierzemy kolejny kawałek włóczki i ciasno związujemy niteczki. Zapasu nie odcinamy, tylko robimy z niego pętelkę. Dopiero teraz przedzieramy kartonik ze środka i go wyjmujemy.

Nitkom pompona trzeba jeszcze nadać odpowiedni, kulisty kształt. Jeśli jakaś wystaje ponad inne – przycinamy ją.

Etap 3

Znowu bierzemy cyrkiel i ustawiamy na nim odległość podobną lub troszkę większą, niż wynosił promień pierścienia. Rysujemy koło na kolorowym papierze i dzielimy je na trzy podobne części. Z każdej takiej części możemy zrobić osobny kapelusz skrzata.

Przygotowany wycinek smarujemy cienko klejem na jednej krawędzi i sklejamy. Możemy dla ułatwienia przytrzymać papier żabką, aż klej wyschnie.

Etap 4

Kapelusz ozdabiamy brokatami. Najpierw rysujemy wzory klejem, a później posypujemy je brokatem. Kiedy klej wyschnie, przewlekamy pętelkę przy pomponie przez kapelusz i wciskamy, jak czapkę na głowę. 

Następnie dodajemy na górze koralik. Jeśli nie mamy na stanie odpowiednio dużych korali, możemy wykorzystać kulkę zrobioną z CiastoPlasto.

Ostatnia rzecz: nos. Z czerwonego papieru wycinamy małe kółko i przyklejamy je do włóczki tuż poniżej linii kapelusza. Gotowe!

Agata

 

 

Podobało się? Podziel się z innymi!