2 grudnia 2019

Skrzat z pompona

30 minut Poziom trudności: 3/5
3 2 votes
Ocena publikacji

Ostatnio sezon świąteczny ma jeszcze jednego bohatera, poza Świętym Mikołajem w każdym razie. Gdzie się nie obejrzeć: skrzaty. Nie da się ukryć, że są całkiem urocze. Dlatego dziś pokażę, jak zrobić własnego skrzata. I to wyjątkowego – do zawieszenia np. na choince!

Czego potrzebujemy?

Etap 1

Na kartce z bloku technicznego rysujemy pierścień. Zewnętrzne kółko będzie wyznaczało wielkość pompona. Mniejsze powinno mieć średnicę 2-2,5 centymetra. Pierścień wycinamy.

Etap 2

Włóczkę okręcamy dookoła pierścienia. Dla ułatwienia możemy odcinać od niej krótsze (na przykład półmetrowe) kawałki i z nimi pracować. Nawijamy tak długo, aż nie będzie się dało przewlec przez środek kolejnych nitek. Teraz bierzemy nożyczki i przecinamy włóczkę na wysokości zewnętrznego kółka. 

Nim wyjmiemy papierowy środek bierzemy kolejny kawałek włóczki i ciasno związujemy niteczki. Zapasu nie odcinamy, tylko robimy z niego pętelkę. Dopiero teraz przedzieramy kartonik ze środka i go wyjmujemy.

Nitkom pompona trzeba jeszcze nadać odpowiedni, kulisty kształt. Jeśli jakaś wystaje ponad inne – przycinamy ją.

Etap 3

Znowu bierzemy cyrkiel i ustawiamy na nim odległość podobną lub troszkę większą, niż wynosił promień pierścienia. Rysujemy koło na kolorowym papierze i dzielimy je na trzy podobne części. Z każdej takiej części możemy zrobić osobny kapelusz skrzata.

Przygotowany wycinek smarujemy cienko klejem na jednej krawędzi i sklejamy. Możemy dla ułatwienia przytrzymać papier żabką, aż klej wyschnie.

Etap 4

Kapelusz ozdabiamy brokatami. Najpierw rysujemy wzory klejem, a później posypujemy je brokatem. Kiedy klej wyschnie, przewlekamy pętelkę przy pomponie przez kapelusz i wciskamy, jak czapkę na głowę. 

Następnie dodajemy na górze koralik. Jeśli nie mamy na stanie odpowiednio dużych korali, możemy wykorzystać kulkę zrobioną z CiastoPlasto.

Ostatnia rzecz: nos. Z czerwonego papieru wycinamy małe kółko i przyklejamy je do włóczki tuż poniżej linii kapelusza. Gotowe!

Propozycję zabawy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon