3 marca 2019

Witrażowy zamek

1,5 godziny plus czas schnięcia Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Od czasu do czasu trzeba wybudować jakiś zamek. Dla księcia, rycerza, czy też księżniczki. Bo to właśnie w nim mogą rozgrywać się najlepsze scenariusze naszej wyobraźni. Mężny wojownik ratuje piękną księżniczkę przed groźnym smokiem, a zamknięta w wieży królewna spuszcza swój długi warkocz dla wybranka swojego serca. Kto z nas nie chciał choć raz wcielić się w rolę jednego z tych bohaterów! 

Tym razem będziemy mogli wznieść naszą zamkową budowlę za pomocą kartki papieru i farbek witrażowych. Sami przekonajcie się jak niewiele potrzeba, aby nasz zamek pobudził naszą wyobraźnię do stworzenia kolejnych historii. 

Co będzie nam potrzebne:

Etap 1

Potrzebujemy sztywną kolorową kartkę w formacie co najmniej A3 i zaczynamy oczywiście od szkicu naszego zamku. Podczas rysowania pamiętajcie o zaznaczeniu okien i drzwi. Im więcej, tym ciekawszy wyjdzie efekt. No i oczywiście obowiązkowo muszą być wieże oraz mury obronne.

Etap 2

Gotowy szkic poprawiamy czarnym flamastrem, w niektórych miejscach rysujemy cegiełki. 

Etap 3

Zamek jest gotowy do wycięcia. Pamiętajcie przy tym, aby drzwi wejściowe nie ciąć od krawędzi kartki. Dobrze jest zostawić u dołu cienki pasek, który przy składaniu kartki będzie ją ładnie trzymał w całości, bez odstających fragmentów.

Etap 4

Zamek obracamy na drugą stronę i w miejsce otworów przyklejamy folię używaną do farbek witrażowych. Jeśli takiej nie macie, może być też zwykła koszulka na dokumenty. Możecie przykleić większe kawałki tak, aby pokryć parę otworów naraz lub wcześniej odrysować na folii, wyciąć i dopasować do poszczególnych otworów. Dobrze użyć do przyklejania płynnego kleju.

Etap 5

Obrazek z powrotem obracamy i za pomocą farbki witrażowej, konturowej malujemy na folii wszystko to co chcielibyśmy, aby znalazło się w naszym zamku. W moim przypadku jest to księżniczka, zwierzaki, czy kwiatki. Jeśli nie czujecie się pewni, możecie zrobić najpierw szkice na białej kartce i potem jako szablon włożyć pod folię lub najpierw użyć flamastra, który potem łatwo się zmywa.

Etap 6

Kiedy farba konturowa rysunku przeschnie, możemy przejść do kolorowania. 

Etap 7

Na koniec wystarczy już tylko złączyć ze sobą mury zamku, dokładnie skleić i gotowe! 

Włóżcie do środka lampki choinkowe, ledowe świeczki lub inne światełka i rozpocznijcie zamkową przygodę z wyobraźnią! ?

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon