Zabawa sensoryczna w kulki

30 minut
one

Z kulkami można robić wszystko. Podrzucać, turlać, zbijać, łapać, wrzucać… A jeszcze większą radość sprawia nam to, kiedy możemy zrobić je sami. Dlatego poniżej chcę przedstawić Wam pomysł wykonania kulek z CiastoPlasto, z którymi będziemy mogli robić to wszystko co tylko nam do głowy przyjdzie. Przedstawię Wam również parę pomysłów jak je wykorzystać w zabawie. No to do dzieła! ☺

Jedyne co będzie nam potrzebne w tej zabawie to: CiastoPlasto 

 

Im więcej kolorów wybierzemy tym lepiej! Odrywamy z każdego koloru trochę masy i rolujemy, aż powstanie nam kulka. Wielkość zależy tylko od was. Jeśli chcecie, aby kulki były takie same możecie po prostu podzielić masę na równe części.

CiastoPlasto bardzo ładnie łączy się z innymi kolorami, więc jeśli będziecie chcieli stworzyć kulkę z mixem kolorów, to śmiało! Samo zrobienie kulek jest bardzo łatwe, ale wielką przyjemność sprawi wam zabawa z kolorową masą. Jest ona bardzo elastyczna, a najlepsze jest to, że po wyschnięciu (dla pewności można zostawić do wyschnięcia na noc będzie zachowywała się jak piłeczka☺

 

 

Gotowe? No to zapraszam do zabawy!

 

Zabawa nr 1

Podzielcie kulki między siebie po równo tak, aby każdy z was miał taką samą ilość różnych kolorów. Ustalcie punktację w zależności od koloru (np. czerwony kolor 2 pkt, niebieski 3 pkt, tęczowy 5 pkt).

Na ziemi wyznaczcie cel w kształcie kółeczka, do którego będą musiały dolecieć kulki. Można posłużyć się kredą lub kawałkiem papieru przyklejonym taśma klejącą. Średnica powinna wynosić ok. 3 cm.

Wybierzcie co najmniej 3 kulki w takim samym kolorze, które będą kulkami „karnymi” i połóżcie je w różnej odległości od wyznaczonego celu.

I zaczynamy zabawę☺ Każda tura wygląda następująco: Wszyscy gracze wybierają po jednej kulce (kolor dowolny) po czym po kolei starają się dorzucić bądź dotoczyć kulkę do celu (im dalszy cel tym więcej zabawy!) Czyja kulka będzie najbliżej określonego celu, ten wygrywa turę i zgarnia punkty przypisane do jego koloru kulki. Kolejną turę rozpoczyna osoba, która wygrała poprzednią.

Wszystkie kulki mogą się wzajemnie stykać z wyjątkiem karnych. Ten kto dotknie karną kulkę, otrzymuje minus 1 pkt. Jeśli w swojej kolejce gracz A zepchnie kulkę gracza B na karną kulkę, minusowe punkty otrzymuje gracz B.

Kulki raz rzucone, nie zdejmujemy po zakończonej turze. Zostają one do końca zabawy.

Grę wygrywa ten, kto zbierze najwięcej punktów.

 

Zabawa nr 2

Poustawiajcie plastikowe kubeczki (albo miseczki) w linii prostej, w różnych odległościach od was. Każdy gracz ma po 3 kubeczki. Następnie podzielcie po równo  między sobą kulki. I zaczynamy zawody ☺ Spróbujcie wrzucić jak najwięcej kulek do środka. Najbliższy kubeczek jest za 1 pkt, dalszy za 2 pkt, a najdalszy za 3 pkt. Kto zbierze najwięcej punktów, ten wygrywa ☺

 

Zabawa nr 3

Zbierzcie ok. 15 kuleczek i poukładajcie je w trzech rzędach po pięć. Odległości powinny być dosyć spore. Dla siebie zostawcie po 2 dla każdego. Gra polega na zebraniu jak największej ilości kuleczek przez zbijanie. Każdy z graczy ma po dwa ruchy. Te kuleczki, które zostaną trafione przez gracza, zostają przez niego zabrane. Wygrywa ten, kto zbierze największą ilość kuleczek.

 

A może Wy już wpadliście na kolejny pomysł jak wykorzystać kulki? Czekamy na propozycje!

 

Basia

 

Podobało się? Podziel się z innymi!