18 marca 2019

Cztery pory roku – drzewo

30 minut Poziom trudności: 2/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Strasznie się już ta zima dłuży i chyba wszyscy z niecierpliwością wypatrują wiosny. Po tylu miesiącach człowiek już zapomina, jak wyglądał świat w pełni lata kiedy wszystko jest zielone, albo chociaż wiosną, kiedy kwitną kwiaty. Może to dobry moment, żeby sobie to wszystko przypomnieć i porozmawiać przy okazji o zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku? Jeśli też tak sądzicie, zapraszam do zrobienia wyjątkowego drzewa. Takiego, które jednocześnie występuje we wszystkich porach roku! 

Czego potrzebujemy?

Etap 1

Składamy kartkę z bloku technicznego na pół wzdłuż dłuższego boku. Po środku kartki rysujemy duże koło. Jego środek powinien być na linii zgięcia. Później po jednej stronie kartki dorysowujemy pień drzewa i kawałek ziemi, a następnie składamy kartkę i wycinamy wzdłuż linii. W ten sposób drzewo będzie symetryczne, co jest bardzo ważne. Dobrze też uprościć kształt. Tak jak z początku narysowałam dodatkową gałązkę, a później zdecydowałam jednak jej nie wycinać.

Etap 2

Drzewo odrysowujemy jeszcze trzy razy, wycinamy i zginamy po środku. Powinny nam wyjść cztery szablony. Jeśli mamy taką możliwość, można wykonać pierwszy rysunek i skserować go kilka razy, a później wyciąć.

Etap 3

Na każdym szablonie rysujemy drzewo w innej porze roku. Zimą będzie oczywiście bezlistne (więc można narysować padający śnieg w tle). Później będzie wiosna z jej jasnymi, żywymi zieleniami i kwiatami oraz ciemnozielone lato. Można też narysować owoce na drzewach, jeśli ktoś chce. Na końcu jesień z pięknymi kolorami.

Do rysowania wybrałam flamastry, ponieważ mają intensywniejsze kolory. Jednak kredki mogą okazać się łatwiejsze do obsługi dla młodszych artystów.

Etap 4

Sklejamy ze sobą poszczególne szablony. Zginamy kartkę rysunkiem do wewnątrz (linie zgięć dalej powinny być widoczne) i smarujemy klejem widoczny kawałek kartki. Doklejamy pasującą połówkę drzewa z kolejnej pory roku. Powtarzamy to, aż będziemy mieć całe drzewo.

Gotowe! Przyznacie chyba, że to całkiem ładna ozdoba?

Zobacz również:

Jesiennie drzewko w słoiku

Jesienne drzewo

Propozycję zabawy przygotowała Agata

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon