14 listopada 2018

Dinozaur – rzeźba z plasteliny

1,5 godziny Poziom trudności: 3/5
4 1 vote
Ocena publikacji

Dziś zapraszam każdego z Was na twórczą pracę z formą przestrzenną. A głównym bohaterem będzie gość specjalny z czasów prehistorycznych, czyli dinozaur. Może stworzymy całe zoo z takimi figurkami, co Wy na to? Ale najpierw musimy od czegoś zacząć, a więc zapraszam do tutorialu! Poznacie prostą technikę, która nie wymaga od Was żadnych skomplikowanych i profesjonalnych materiałów! 

Co będzie nam potrzebne:

Etap 1

Na początku musimy stworzyć formę z gazety. Oczywiście taką, która powinna choć trochę  przypominać dinozaura. Dlatego pierwszy krok to uformowanie z gazety dwóch kulek. Jedna większa, druga mniejsza.

Etap 2

Obie kulki oklejamy taśmą klejącą tak, aby ich powierzchnia była w miarę gładka, bez wystających części. Następnie sklejamy je ze sobą – większa kulka będzie na dole, mniejsza na górze. Tors naszego dinozaura mamy gotowy.

Etap 3

Przechodzimy do łap. Je tak samo formujemy z gazety, oklejamy taśmą klejącą i na koniec łączymy z torsem w odpowiednim miejscu.

Etap 4

Ostatnie elementy z gazety to ogon i głowa z szyją. Kiedy będziecie łączyć ze sobą wszystkie elementy, a szczególnie łapy i ogon, pamiętajcie, aby przykleić je tak, by cała figurka dinozaura mogła stać. W końcu ma to być stojąca rzeźba.

Etap 5

Czas na oklejanie plasteliną. I tu mamy już dużo swobody. Możemy najpierw rozciągnąć plastelinę w rękach i taką przyklejać do formy, lub też wybrać sposób rozciągania palcem małych kawałeczków już na formie. Nasz dinozaur ma być po prostu cały nią oklejony. Możecie tak jak ja użyć też różnych kolorów. Pamiętajcie jedynie, aby przy okazji lepienia, odpowiednio formować już całą figurkę tak, by powstał nam dinozaur jakiego sobie na początku obmyśliliśmy. 

Etap 6

Z kolejnych kawałków plasteliny tworzymy łapki oraz oczy i nos. Możecie również użyć wykałaczki, aby stworzyć uśmiech dinozaura lub też poprawić nią inne elementy na całej figurce jeśli zajdzie taka potrzeba.

Etap 7

Ostatni krok to piękny żółty grzebień. Wystarczy rozciągnięty wałeczek przykleić do grzbietu dinozaura, po czym wykałaczką wykonać wgłębienia tak, jak zostało to przedstawione na zdjęciu.

Nasza rzeźba jest już gotowa! ? A Wy jaki macie pomysł na kolejną figurkę zrobioną z gazety i plasteliny?

Propozycję zabawy przygotowała Basia

 

Zobacz również:

Kości dinozaurów

Dinozaur 3D

Dinozaury z klamerek

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon