30 kwietnia 2019

Farby plakatowe – sto pomysłów na minutę

Poziom trudności: 1/5

Farby plakatowe to chyba najbardziej znane i najczęściej używane, ze wszystkich dostępnych farb. Trudno spotkać kogoś, kto nigdy nimi nie malował. Robimy to już od wczesnego dzieciństwa, gdyż mnogość ich zastosowań (ciekawe pomysły znajdziecie poniżej!) i możliwość użycia na tak wielu powierzchniach, czyni je jednymi z najbardziej uniwersalnych akcesoriów plastycznych.

Farby plakatowe należą do farb wodnych, to farby mocno kryjące, cechujące się najczęściej zdecydowanymi, intensywnymi kolorami.

Warto je kupić w prezencie już początkującemu małemu artyście, ponieważ łatwość z jaką się je nakłada i miesza oraz wesołe barwy na pewno zachęcą go nie tylko do malowania, ale i licznych rozwijających wyobraźnię twórczych eksperymentów.

Klasyczny sposób używania farb to oczywiście malowanie na białych kartkach z bloku, przy czym jeśli zamierzamy używać do tego dużo wody, lepiej sprawdzą się te grubsze z bloku technicznego, czy artystycznego. Na pewno przyda się też kubek niekapek i pędzle z końcówkami o różnej grubości, choć malować można oczywiście nie tylko pędzlem, ale chociażby sznurkiem, czy własnymi rękami, a nawet szczoteczką do zębów albo widelcem!

Farby plakatowe są gęste i mocno kryjące, dlatego w razie niezadowolenia z efektu końcowego, zawsze możemy wprowadzić poprawki lub po prostu zamalować część pracy, co ułatwia malowanie początkującym, małym artystom.

Wspomniana wyżej gęstość i przyczepność farb czyni je bardzo uniwersalnymi. Bo jeżeli nie chcemy malować na kartce, możemy puścić wodze fantazji i wybrać zupełnie innąpowierzchnię. Plakatówki sprawdzą się na takich podłożach jak karton [w tym fantastyczne do eksperymentów rolki po papierze toaletowym, czy wytłoczki po jajkach, drewno, gips, glina, czy kamieńAle przy odrobinie wyobraźni znajdziemy dla nich jeszcze bardziej zaskakujące zastosowania, jak chociażby proponowane przez nas: malowanie na ryżuwacie, czy szkle.

Farby plakatowe 12 kolorów Fiorelloszczegóły:

  • 12 intensywnych kolorów (biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, brązowyjasny, brązowy ciemny, jasny zielony, zielony ciemny, niebieski, granatowy, czarny)
  • pakowane w plastikowe zamykane kubeczki po 20 ml 
  • bezpieczne, zgodne z normą CE, wyprodukowane w Polsce
  • zmywalne

Dostępny jest też zestaw 6 kolorów. 

Nie czekajcie na moment kiedy będziecie musieli kupić farby plakatowe do szkoły, kupcie je wcześniej i eksperymentujcie! Oczywiście maluchy korzystające z farb muszą być pod kontrolą dorosłych, ale to nie znaczy, że nie mogą świetnie się bawić. A po wszystkim, plakatówki łatwo usunąć z zabrudzonych w ferworze zabawy powierzchni.  

Pod linkami w tekście i poniżej znajdziecie wiele fantastycznych propozycji na wykorzystanie farb plakatowych:

Propozycję przygotowała Felicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon